Problem z błyszczącą cerą? Naturalne rozwiązania

Cera tłusta albo mieszana to nie lada problem, który może powodować wielki dyskomfort. Błyszcząca cera może zrujnować nawet najlepszy makijaż, szczególnie latem, kiedy gorąco może spowodować, że sebum będzie znacznie więcej. Na szczęście jest mnóstwo maseczek, które mogą pomóc ci nad tym zapanować, a poradzenie sobie z błyszczeniem się cery nie jest takie uciążliwe. Dowiedz się, co może pomóc ci rozwiązać problem.

Truskawki, maliny

Truskawki i maliny to nasze ulubione przysmaki, ale w pełni lata, gdy jest ich mnóstwo można wykorzystać także ich dobroczynne właściwości, które mają bezpośredni wpływ na cerę. Truskawki i maliny są świetnym surowcem do stworzenia maseczek różnego rodzaju, które najlepiej sprawdzają się właśnie w przypadku cery tłustej. Są źródłem witamin i makro- oraz mikroelementów, które idealnie normalizują wydzielanie sebum.

Truskawki mają działanie oczyszczające pory i złuszczają martwy naskórek. Łączy się je z pianą z białek, a powstałą papkę nakłada na twarz na około 20 minut. Taka maseczka tonizuje i błyskawicznie matuje skórę. Można zastosować ją tuż przed wyjściem, nie będziesz musiała się przejmować, że tłusta skóra źle wpłynie na twój makijaż.
Na uwagę zasługują także maliny, które są idealne do redukcji sebum w okolicy strefy T. To niezła bomba witaminowa, która ma tak wiele dobroczynnych składników, że nie trzeba jej już z niczym łączyć. Wystarczy, że zgnieciesz maliny widelcem i nałożysz na twarz na mniej więcej 20 minut. To powinno wystarczyć, by skóra była odświeżona, a problematyczna strefa T była mniej problematyczna. Maliny można uzupełnić o jedną łyżeczkę mąki kukurydzianej, żeby masa miała bardziej zbity charakter, a mąka dodatkowo działa matująco.

Puder z mąki?

Kłopotliwy nadmiar sebum trudno jest zniwelować zwykłym, kosmetycznym pudrem. Najczęściej działa on jedynie kilka godzin. Z tego względu należy szukać bardziej domowych i skuteczniejszych sposobów. Jednym z nich jest stworzenie pudru… z mąki.
Z nadmiernym wydzielaniem sebum najlepiej radzi sobie skrobia kukurydziana. Świetnie radzi sobie z osuszaniem, wobec czego dawniej często stosowano ją w pielęgnacji niemowląt. Jednak także skrobia ziemniaczana ma świetne działanie, które zmniejsza poziom błyszczenia się skóry. Można stosować ją jak puder, czyli nakładać pod makijaż. Obie mąki mają także działanie kojące, więc spokojnie możesz nakładać je na zaczerwienione miejsca i wypryski czy niewielkie ranki spowodowane niedoskonałością cery.

Mąkę kukurydzianą lub ziemniaczaną można nałożyć na twarz za pomocą niewielkiego pędzelka. Przede wszystkim nakłada się ją na nos, czoło i wszędzie tam, gdzie problem z błyszczeniem jest największy. Spróbować możesz także mąki z ryżu – jej stosowanie to sekret urody Azjatek, których alabastrowa cera od dawna przyciąga uwagę wszystkich. Mąka ryżowa jest także bardzo skuteczna, można użyć jej pół na pół z mąką kukurydzianą albo ziemniaczaną.